For å lese saken må du være abonnent.

5 kr for 5 uker

  • Full tilgang til alt innhold på
    ytringen.no
  • E-avis på nett og i app

Fornyes automatisk til 199,- per måned. Ingen binding. Gjelder kun nye abonnenter.

KJØP

Enkel betaling med

Se alle våre abonnement

Prisråd for havbruk vil gi klare fordeler både for selskapene og for skattemyndighetene

– Ved å innføre grunnrenteskatt på havbruk viderefører vi en tradisjon som har tjent oss godt som nasjon i mange tiår. Lokalsamfunn og kystkommuner vil få økte inntekter. De som setter av områder til havbruk skal sitte igjen med mer penger, samtidig som vi legger til rette for en mangfoldig oppdrettsnæring som kan vokse videre og skape store verdier, sier finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) i en pressemelding.

Forslaget om opprettelsen av et uavhengig prisråd ble varslet i forbindelse med fremleggelse av forslaget om grunnrenteskatt på havbruk i Prop. 78 LS (2022-2023). Grunnrenteskatten på havbruk ble vedtatt i Stortinget 31. mai i år.

– Nå legger vi frem forslag til prisråd for næringen. Dette skal forenkle skattefastsettingen både for havbruksselskapene og for myndighetene samtidig som reelle priser legges til grunn, legger Vedum til.

Powered by Labrador CMS