Feiret 20 år som friskole med urpremiere på egen skolesang
Elevene framførte skolesangen.
Foto: Privat
Etableringa av Friskoleloven i 2003 gjorde at mange grendeskoler i Norge ble friskoler. Bindalseidet skole ble privat i 2005. Friskoleloven bidro til at private skoler kunne opprettes uten en spesiell pedagogikk. I dag blir ingen private skoler etablert uten at de enten er Montesorri-skoler, Steinerskoler eller kristne skoler.
Rektor Turi Strømsnes Kvaløy ønsket velkommen og var glad så mange hadde kommet for å delta i feiringa sammen med elever og ansatte.
Tidligere rektor Olaug Mikalsen gikk tilbake til 2005 og ga et historisk tilbakeblikk på etableringa fra offentlig til privat skole. 3. juni 2005 kom bekreftelsen fra Utdanningsdirektoratet, og det ble stor feiring med flaggheising, tog, skolefane og is. Ungdomskole-elevene hadde tentamen, men ble med i feiringa. En stor dag for lokalsamfunnet.