For å lese saken må du være abonnent.

5 kr for 5 uker

  • Full tilgang til alt innhold på
    ytringen.no
  • E-avis på nett og i app

Fornyes automatisk til 199,- per måned. Ingen binding. Gjelder kun nye abonnenter.

KJØP

Enkel betaling med

Se alle våre abonnement

MOT til å bry oss

På hvilken måte kan vi bry oss om andre? Hva må til for at vi viser at vi bryr oss om andre og at vi ønsker å gjøre en forskjell? Det er ikke alltid like enkelt, men det meste handler om å være seg selv og gi litt av seg selv. Enkle ting som å stikke innom noen på besøk, sende en melding med et stort smil, et hjerte eller et annet symbol som forteller at du tenker på vedkommende og bryr deg.

Å bygge gode relasjoner er nok en sunn investering og et skritt i riktig retning. MOT til å bry seg er et av MOT sine kjerneverdier og handler nettopp om å være et medmenneske. Det handler om å bry seg om et annet menneske for det andre menneskets skyld. Ikke tenk så mye på at du gjør det for å berike deg selv og gi ditt eget liv mer innhold. Det gir energi å gjøre andre glad, ingen tvil om det. Men noen ganger kan det være skummelt å bry seg, og det kan kjennes unaturlig å gjøre det. Mitt beste råd er nok at du må følge magefølelsen din og noen ganger bare hoppe i det. For ved å bry deg er du med på å støtte andre, du kan utgjøre den viktige forskjellen og være en trygg person i noen sitt liv. Du kan gjøre andre mer robuste og få dem på rett spor om de trenger det.

Det aller viktigste er nok å skape, bygge og dyrke relasjoner. For hva er mennesket uten en god relasjon? Enten vi er ung, eldre eller gammel, så trenger vi å kjenne at vi hører til, at vi betyr noe, at vi blir anerkjent for den vi er og det vi står for. Vi som er voksne bør være forbildene som forteller de unge at det er viktig å gi trygghet, forutsigbarhet og kjærligheten. For det er dessverre mange unge som er usikre, utrygge og på villspor til tider. Ikke alle har en trygg havn å komme hjem til. Ikke alle har de stødige støttespillerne rundt seg som de burde ha, som vi mener de skal ha. Men du kan være den ene som er med og gjør en forskjell for nettopp den eller de som trenger det mest. Ved å lytte, se og involvere deg i andres liv vil nettopp du være med på å skape et varmere lokalsamfunn. Et lokalsamfunn som ser hele mennesket i alle sammenhenger. Et lokalsamfunn der flest mulig er opptatt av nettopp det å bry seg ved å se andre. Relasjonen til den andre kan være avgjørende for utfallet. For det handler om toleranse, respekt og aksept.

Powered by Labrador CMS