For å lese saken må du være abonnent.

5 kr for 5 uker

  • Full tilgang til alt innhold på
    ytringen.no
  • E-avis på nett og i app

Fornyes automatisk til 199,- per måned. Ingen binding. Gjelder kun nye abonnenter.

KJØP

Enkel betaling med

Se alle våre abonnement

Det lune hjørne:

Piggdekk, minner og engelen Gabriel

Publisert

Du kan bære inn hagemøbler, lagre campingvogn og rydde bort sommerplanter, men det er først når piggdekkene kommer på at du virkelig innser at sommeren er over. Snø og is i vegbanen er et så definitivt bevis på at du må belage deg på andre klær og annet utstyr noen måneder framover. For å beholde litt optimisme, kan du da tenke på at det bare er litt over to måneder til sola snur. Det holder du ut. Dessuten er et vinterkledt Norge utrolig vakkert å se på.

Tida flyr, det går stadig raskere mellom julaftenene. Spesielt når du er pensjonist. Derfor er det godt å mimre litt bakover, til den gang tida ikke gikk så fort. Den gang vi gikk seks dager i uka på skolen og syntes fri på søndag holdt i massevis. Noen av oss gikk også på søndagsskolen. Jeg kom nå til å tenke på læreren vår i fjerde klasse. Han var også klokker i kirka og han var faktisk en «kløpper» til å fortelle lignelser fra «bibelsoga». Da han kom til påska og fortalte så levende om Jesus, som selv måte bære korset, ja da gråt vi alle. Også klokkeren selv.

Men han hadde for vane å gi oss oppgaver om å lage en tegning fra hver lignelse. Jeg var vel like lite troende da som nå. Imidlertid fikk jeg litt tenning da vi måtte tegne engelen Gabriel i full aktivitet. Jeg likte å tegne og la sjela mi i å framstille engelen i vill fart gjennom skydekket. Klokkeren humret fornøyd og skrøt av den levende tegninga da han gikk runden sin mellom pultene med hendene på ryggen. Og innimellom lurte et kamferdrops opp av jakkelomma.

Powered by Labrador CMS