For å lese saken må du være abonnent.

5 kr for 5 uker

  • Full tilgang til alt innhold på
    ytringen.no
  • E-avis på nett og i app

Fornyes automatisk til 199,- per måned. Ingen binding. Gjelder kun nye abonnenter.

KJØP

Enkel betaling med

Se alle våre abonnement

Drama fra fortiden:

Tente på dynamitt i brakka på Oplø mens kameratene sov

Illustrasjonsbilde laget av kunstig intelligens.
Illustrasjonsbilde laget av kunstig intelligens.
Publisert Sist oppdatert

Det var i oktober 1954 at det skjedde en ulykke som fort kunne fått svært alvorlig utfall på Oplø. Namdalens Folkeblad skrev at et arbeidslag på fire mann fra Rørvik bodde sammen med to andre i ei brakke på Kvennhusøyra. I firetida på natta hadde en av rørvikkarene stått opp og funnet fram en del dynamitt som han hadde pakket sammen. Han ordnet med knallhette og en meget kort lunte, som han da altså hadde tent på.

Etter at lunten tok fyr hadde han mistet den farlige pakken på gulvet. I det han bøyde seg ned for å ta den opp eksploderte den. Eksplosjonen var så heftig at den blåste alle vinduene ut av brakka. Mannen skal ha blitt alvorlig skadet. Spesielt gikk det ut over den ene hånda, ifølge avisartikkelen. Samt at den ene foten ble hardt skadet.

De andre karene i brakka, som sov i det samme rommet, våknet selvfølelig, men kom forholdsvis godt fra hendelsen. Han som lå nærmest ble imidlertid helt døv og det var mulig at skaden ville bli varig. Men det var selvfølgelig en stor psykisk påkjenning for dem alle - ikke minst det å se den ille tilredte arbeidskameraten i det røykfylte rommet.

Powered by Labrador CMS