For å lese saken må du være abonnent.

5 kr for 5 uker

  • Full tilgang til alt innhold på
    ytringen.no
  • E-avis på nett og i app

Fornyes automatisk til 199,- per måned. Ingen binding. Gjelder kun nye abonnenter.

KJØP

Enkel betaling med

Se alle våre abonnement

Fascinerende Gynt på Kolvereid-scenen

Publisert Sist oppdatert

Riksteateret leverer alltid kvalitet, og det gjorde de også denne gangen da de inntok kulturhuset på Kolvereid med sin versjon av Ibsens "Peer Gynt". Anders Baasmo viste uten tvil om at han kan mer enn å spille harry biletntusiast i "Børning"-filmene. Baasmo er lysende i rollen som Peer som framstilles som en uspiselig drittsekk, en fyllik og en feiging.

Hva skjer med vår oppfatning av Peer Gynt når vi kommer tett på, hjemme i kjøkkenet hos Peer? Hvem var han egentlig, og hvorfor flyktet han alltid fra seg selv? var spørsmål som regissør Ole Anders Tandberg har stilt seg. Han tok publikum med på en reise inn i Peers sinn og etter hvert skjønner man tegningen - at alt den galskapen vi får se foregår i Peers hode og handler om alt som aldri ble noe av, alt som skulle vært gjort annerledes.

Det er en folkelig Peer vi får oppleve. Selv om det er tungt språk - delvis på rim så klinger replikkene lett, og det er imponerende at alt ser ut til å sitte som det skal i havet av kronglete replikker, vers og rim.

Powered by Labrador CMS