For å lese saken må du være abonnent.

5 kr for 5 uker

  • Full tilgang til alt innhold på
    ytringen.no
  • E-avis på nett og i app

Fornyes automatisk til 199,- per måned. Ingen binding. Gjelder kun nye abonnenter.

KJØP

Enkel betaling med

Se alle våre abonnement

5. desember: Mild desemberdag

Publisert Sist oppdatert

En ny luke i musikkalenderen avdekker en monsterhit fra 1984. Sangen er skrevet av Bob Geldof og Midge Ure, og ble spilt inn, produsert og mikset i løpet av 24 timer 25. november 1984 da de fikk et døgns gratis studiotid denne dagen. Sangen ble gitt ut som single med Band Aid 3. desember 1984 og ble en kjempehit, og solgte en million eksemplarer allerede første uken.

Formålet med utgivelsen var å reise penger, men særlig få sultkatastrofen i Etiopia, som på dette tidspunktet hadde pågått i tre år uten internasjonal oppmerksomhet, på den internasjonale dagsordenen.

Dagen etter utgivelsen i 1984 var Geldof på frokostsendingene til BBC og lovet at hver penny av salgetskulle gå til de sultrammede. Dette førte til en konflikt med myndighetene, da de nektet å gi fra seg omsetningsskatten VAT på salget av singlen. Geldof utfordret statsminister Margaret Thatcher direkte, og etter en offentlig polemikk og under presset fra den offentlige opinionen måtte regjeringen gi seg og ga avgiftspengene tilbake til formålet.

Powered by Labrador CMS