– Deter bare så sinnsykt rått!
– Vet du, her i Bindal har jeg fått noen mine aller beste skiopplevelser, sier den erfarne skikjøreren Johan Schjerve om Heilhornet og fjellene rundt. Han slår ut med armene og jubler over de fanatiske forholdene som han har funnet frem til, og det bare to timer fra sin egen stuedør i Namsos.
Sammen med kameraten Svenn Morten Iversen brukte han mesteparten av 16.mai på en ny randoneetur i fjellene, og begge er vilt begeistret over hva Bindal har å by på av alpine opplevelser.
– Dette er en godt skjult hemmelighet, og det burde det ikke være. Forholdene her ligger ikke tilbake for de beste stedene på Vestlandet, Lofoten eller Troms. Dere aner ikke hvilke unike muligheter som ligger i områdene er.
– Skikjørere fra MellomEuropa trakter etter nettopp dette. Kombinasjonen skikjøring og havutsikt, for det har de ikke hjemme, sier Svenn Morten Iversen.
Pandemien åpnet øynene
Selv var Schjerve i Bindalsfjellene for første gang i fjor, og tillegger pandemien mye av årsaken til det.
– Jeg har lenge tenkt på å dra hit for å sjekke ut hva som finnes her, og da pandemien kom så fikk jeg endelig muligheten. Jeg pakket bilen og dro hit, og det angrer jeg ikke et sekund på. Hvis jeg i det hele tatt skulle angre på noe så må det være at jeg ikke har dratt hit før.
Begge tror at mange vil velge Norgesferie i år igjen, og det burde Bindal virkelig se muligheten av.
Fjell for alle nivåer
De snur seg og peker på Hildiringsfjellet, Markahornet, Heilhornet, Kula og Litlhornet. Fem fjell som hver har sine særpreg og muligheter.
– Noen steder er enkle, mens andre virkelig krever at du har erfaring og gode alpinkunnskaper og ferdigheter. vier ikke så opptatt av å komme på toppene, men heller finne traseer som er spennende og utfordrende. Heilhornet og Kula er ikke så godt egnet for topptur på ski, men inne i gryta på nordsiden av Heilhornet derimot er det kanonforhold for skikjøring. 33 grader bratt og mange muligheter for ulike ferdighetsnivåer.
Han snur og peker på Markahornet.
– Ser du fjellsiden der. 55 grader bratt og helt sinnsykt rått å kjøre. Der skal du vite hva du holder på med når du setter utfor, men det kicket som det fjellet gir er bare magisk, sier Schjerve og gliser euforisk.
Respekter vind og vær
Iversen er opptatt av de som tar turer ut for å kjøre ski ikke gaper over mer enn de har erfaring og ferdighet til.
– Vis respekt for været, føre og sjekk meldinger om rasfare. Du drar ikke inn i et område hvor det har vært store temperatursvingninger eller det nettopp har vært dårlig vær. Lær deg å lese og forstå fjellet og snøen, sier han alvorlig.
Selv foretrekker de våren som kjøretid. Da har snøen satt seg, lyset er på din side og det er letter å vurdere forholdene.
– I år har det vært lite snø så vi måtte bære skiene helt inn til Amundsvatnet. Så hvis noen kan tenke ut en god ide for å komme seg lett til toppene så tror jeg dette kan bli et veldig populært område for skiturister. Dere har virkelig noe av de råeste og fineste fjellene, og det har dere all grunn til å være stolte av, sier Schjerve.
Med en pose Turmat i hendene, slitne kropper og smil som går nesten rundt går turen tilbake til Namsos.
– Vi kommer igjen…og igjen…og igjen, gliser begge to.