– Deter ikke heldig
Oppvekst- og kultursjef Per-André Johansen, Bindal kommune.
Foto: Synnøve Hanssen
Oppvekst- og kultursjef Per-André Johansen ga kommunestyret en grundig orientering om tilstanden i skolen, med særlig vekt på elevundersøkelsen og nasjonale prøver. Han understreket at små elevtall i Bindal gjør det vanskelig å offentliggjøre enkelte resultater, men at det like fullt er viktig å analysere utviklingen i hver enkelt enhet nøye. Johansen viste til at kommunen på flere områder har hatt en positiv utvikling, særlig i lesing og regning på enkelte trinn. Han løftet fram elevmedvirkning som en viktig del av kvalitetsarbeidet, og trakk fram at målet er et trygt og inkluderende læringsmiljø hvor elevene opplever mestring og deltakelse.
I barnehagesektoren er bemanningssituasjonen utfordrende. Tilgangen på tilkallingsvikarer er lav, og kommunen måtte i juni redusere åpningstidene ved barnehagene.
– Det er ikke heldig, sa Johansen, men viste til at grepene ble tatt i samarbeid med barnehageledelsen og hovedverneombudet, og at foreldre og tillitsvalgte ble orientert i forkant. Han varslet også at ledelsesstrukturen i barnehagene ville bli vurdert. Kommunen hadde allerede lyst ut både faste og midlertidige stillinger, men slet med å få nok søkere.