For å lese saken må du være abonnent.

5 kr for 5 uker

  • Full tilgang til alt innhold på
    ytringen.no
  • E-avis på nett og i app

Fornyes automatisk til 199,- per måned. Ingen binding. Gjelder kun nye abonnenter.

KJØP

Enkel betaling med

Se alle våre abonnement

Får fire millioner etter vern

Verneområdet starter her ved Erikfjellvatnet og strekker seg over totalt 16 000 dekar. Rundt 3444 dekar av dette er skogsareal.
Verneområdet starter her ved Erikfjellvatnet og strekker seg over totalt 16 000 dekar. Rundt 3444 dekar av dette er skogsareal.
Publisert

Erstatningsbeløpet er på 3.802.000 kroner, men inkludert vederlagsrente fra avtaleinngåelse til vernevedtak utbetales over fire millioner til Nærøysund kommune.

Området som vernes er deler av den kommunale eiendommen i Grytbogen, og strekker seg nesten 16.000 dekar innover fra Erikfjellvatnet og mot grensen til Bindal.

Vernet vil ikke gi stor endring i bruken av området i forhold til tidligere. Det vernede arealet er lite egnet til lønnsom skogsdrift, og det finnes ingen tekniske inngrep i området i dag. Det vil heller ikke bli tillatt med tekniske inngrep og tiltak som hytter, veger, skogbruk og energianlegg (vannkraft, vindkraft).

Powered by Labrador CMS