– Flottå kunne holde kurs her
Deltagerne på kurset er fra hele det gamle Nord-Trøndelag (+ noen fra Nordland). De synes det er bra å kunne ha et slikt kurs nærmere, til vanlig er det i Oslo slike kurs holdes. Neste ledige kurs er ikke før i 2021.
Inne på det som ser ut som et klasserom på Vikna helsestasjon, sitter mange fagpersoner innenfor helse og lærer om barnets kommunikasjon. Tidligere kunne de ikke ha slike kurssamlinger på Rørvik.
– Vi som har tatt kurset før gjorde det i Oslo. Det er et kurs alle helsesykepleiere er på, så det blir noen kostnader ved å sende folk til hovedstaden for kursing. Siden det ble nytt her på helsehuset har vi nå rom som kan brukes til undervisning. I tillegg er kurslederen opprinnelig fra Jøa, så det er kjente trakter for henne, sier ledende helsesykepleier i Vikna kommune, Grete Johansen.
Viktig kunnskap