For å lese saken må du være abonnent.

5 kr for 5 uker

  • Full tilgang til alt innhold på
    ytringen.no
  • E-avis på nett og i app

Fornyes automatisk til 199,- per måned. Ingen binding. Gjelder kun nye abonnenter.

KJØP

Enkel betaling med

Se alle våre abonnement

Herlig galskap

Publisert Sist oppdatert

Det var nok et forventningsfullt publikum som hadde benket seg i et fullsatt forsamlingshus på Ofstad for å få med seg andre episode av "Livet i Ytterhålvitja". Mange hadde sett den første episoden og visste kanskje litt hva de gikk til, men at galskapen skulle være så komplett var det nok ikke alle som var forberedt på. Oppfølgere er jo alltid vanskelig i film og teater, men det er ingen tvil om at ofstadgjengen traff innertier denne gangen.

Standarden ble satt allerede da husbandet, ved Alf Sørenmo og Jørgen Grindvik, framførte en introduksjonssang der de ulike karakterene ble presentert. Her fikk vi et godt innblikk i hvem de er. Men hva handlet årets forestilling egentlig om? Ja, si det. Det hele er nok ren og skjær galskap og et resultat av tekstforfatter Ulf Grande og hans medhjelperes utrolige fantasi.

Året er 1972. Det er EF-valg i Norge og for sønn i huset, Leif-Odd, er dette svært viktig å kjempe imot, mens en annen av karakterene, Svart-Kal, gjerne vil inn i EF. Sklinna-Per er på sin side mest opptatt av hvor det har blitt av høna hans, mens stakkars Jens sliter med regningene etter at fruen i huset har donert alt de hadde til veldedige formål, som blant annet Bindal sanitetsforening og foreningen for kvinner med nedsunket livmor.

Powered by Labrador CMS