For å lese saken må du være abonnent.

5 kr for 5 uker

  • Full tilgang til alt innhold på
    ytringen.no
  • E-avis på nett og i app

Fornyes automatisk til 199,- per måned. Ingen binding. Gjelder kun nye abonnenter.

KJØP

Enkel betaling med

Se alle våre abonnement

Råder til en utvidelse av Sklinna naturreservat

Sklinna
Sklinna
Publisert

Sklinna naturreservat ble opprettet i 2003 og fikk status som Ramsarområde i 2011. Området er viktig for en rekke sjøfuglarter og er det eneste stedet mellom Runde og Røst med en komplett bestand av de vanligste fuglefjellsartene. Utvidelsen skal bidra til å sikre sjøfuglenes leveområder ved å beskytte nærliggende beiteområder i sjøen.

Det nye verneområdet vil dekke et totalareal på 16 150 dekar, hvorav rundt 1060 dekar er landareal. Naturreservatet berører eiendommene gnr. 19, bnr. 1 og 2 i Leka kommune. Grensene for området er fastsatt av Klima- og miljødepartementet og vil bli tydelig merket i terrenget.

Forslaget til ny verneforskrift innebærer strenge restriksjoner for bruk av området. Vegetasjon og dyreliv skal beskyttes mot skade og ødeleggelse, og det vil være forbudt å fjerne tang, tare og skjell. I hekkesesongen fra 15. april til 31. juli vil det innføres begrensninger på ferdsel både på land og til sjøs for å beskytte sjøfuglene. Bygging av nye anlegg, oppdrettsanlegg og tekniske installasjoner vil ikke være tillatt. Motorisert ferdsel, inkludert bruk av drone og vannskuter, blir også forbudt.

Powered by Labrador CMS