For å lese saken må du være abonnent.

5 kr for 5 uker

  • Full tilgang til alt innhold på
    ytringen.no
  • E-avis på nett og i app

Fornyes automatisk til 199,- per måned. Ingen binding. Gjelder kun nye abonnenter.

KJØP

Enkel betaling med

Se alle våre abonnement

– Rørvikhar den reneste havna så langt på turen

Elever venter spent på neste post på programmet.
Elever venter spent på neste post på programmet.
Publisert Sist oppdatert

– Gjennom dette besøket skal barna lære om ulike tema knyttet til miljø, havet generelt og sjøvett. Det handler mye om bevisstgjøring, sier rådgiver i Redningsselskapet Marie Byberg mens en stor gruppe sjuendeklassinger fra Rørvik skole er i full sving med ulike oppgaver både på land og ombord i det hybride skoleskipet "Bard". Båten er bygd så miljøvennelig som det er mulig å få til.

Årets Forebyggende seilas vil seile innom 45 ulike havner langs kysten. Skoleklassene inviteres til en lærerik dag knyttet til marinbiologi, bærekraft og miljø, sjøvett, sikkerhet og livredning, samt fremtidens skipsfart. Rørvik var det niende stoppet på ferden nordover.

– Herfra er det litt usikkert hvor ferden går. Vi skulle både innom Brønnøysund og Bodø, men der er det stengt ned nå. Derfor har vi sendt en henvendelse til skoler på mindre steder som Vega og Træna, så får vi se hvor vi ender opp, sier Byberg og forteller at Rørvik har en av de fineste havbunner i havna så langt på turen.

Powered by Labrador CMS