Satte i verk tiltak etter at det ble avdekket for høye verdier av radon ved Rørvik skole
Foto: Nærøysund kommune
Nærøysund kommune gjennomfører for tiden tilsyn med miljørettet helsevern, som blant annet innebærer måling av inneklima og radonverdier. I den forbindelse ble det målt for høye radonverdier ved ett av byggene på Rørvik skole. Dette gjelder bygget for 5.-10. klasse. Det er ikke avdekket radonverdier over grenseverdiene i de øvrige byggene ved skolen. Det skriver kommunen på sine nettsider torsdag.
De høye radonverdiene ble oppdaget allerede de første dagene i måleperioden. Det ble da umiddelbart iverksatt tiltak. Tiltakene bidro raskt til ønsket effekt og det er i etterkant gjennomført flere målinger som nå viser radonverdier under godkjent grenseverdi, opplyses det.
Radon er en gass som dannes naturlig i grunnen og som kan sive opp gjennom sprekker og utettheter mellom byggegrunnen og bygningen. Radon forekommer i alle slags bygninger og det er i dag krav om tiltak som skal hindre for store mengder inn i bygg. Den aktuelle skolen på Rørvik ble bygd før disse kravene ble innført.