For å lese saken må du være abonnent.

5 kr for 5 uker

  • Full tilgang til alt innhold på
    ytringen.no
  • E-avis på nett og i app

Fornyes automatisk til 199,- per måned. Ingen binding. Gjelder kun nye abonnenter.

KJØP

Enkel betaling med

Se alle våre abonnement

Stadig flere unge velger Leka

Kommunedirektøren i Leka kommune, Oddvar Aardahl, og resten av administrasjonen får ros for å jobbe godt med å få folk til å flyttet til Leka og videre med inkludering i lokalsamfunnet.
Kommunedirektøren i Leka kommune, Oddvar Aardahl, og resten av administrasjonen får ros for å jobbe godt med å få folk til å flyttet til Leka og videre med inkludering i lokalsamfunnet.
Publisert Sist oppdatert

For ikke lenge siden flyttet en familie på fire til Leka, og nå ser det ut til at flere unge familier har valgt Leka som sin nye hjemkommune. Et aldri så lite under er i ferd med å skje i en kommunene som har hatt en urovekkende demografisk befolkningssammensetting i lang tid.

– Vi så at vi måtte gjøre noe. Høy alderssnitt og fraflytting måtte snus, men hva? Vi landet på to punkter. Et stimuleringstiltak som monnet og endringer i planverket, sammen med at vi også fokuserte på at man kunne bo på Leka og jobbe i Nærøysund. Nå har vi fått på plass stimuleringstilskudd på 300.000 kroner til den som bygger en helårsbolig, og vi jobber med planverket slik at det skal bli lettere å bosette seg med utsikt mot havet, forteller Lekas ordfører, Elisabeth Helmersen.

Mer positiv tone på øya

Powered by Labrador CMS