Statsbudsjettet 2022:
Staten vil hente inn 33 milliarder skattekroner fra oppdrett, vindkraft og vannkraft. Lokale aktører bekymret.
I dag presenterer regjeringen sine planer om å hente inn mer av verdiene som skapes når landets felles naturressurser stilles til rådighet.
- Kraftprodusentene og havbruksnæringen tjener milliarder på våre felles ressurser. Nå foreslår regjeringen at fellesskapet skal få tilbake mer av verdiene som skapes, sier regjeringen i en presseuttalelse.
- Gjennom innføring av grunnrenteskatt på havbruk og vindkraft, økning i grunnrenteskatten på vind- og vannkraft og en ekstraordinær avgift på vannkraft grunnet de svært høye strømprisene vil regjeringen øke skatteinntektene med om lag 33 milliarder kroner årlig.