Vil gi lokal bensinstasjon inntil 250.000 kroner i støtte
Bensinstasjonen ligger like ved butikken.
Foto: Frank Jenssen/arkiv
I saksopplysningene står det at Bogen AS ble etablert i 1968 og har siden drevet bensinstasjon og verksted. Virksomheten var tidligere tilknyttet YX-kjeden, men drives nå som en frittstående aktør. Verkstedet er godkjent for reparasjoner på kjøretøy opptil 3,5 tonn, og utfører EU-kontroller. Bedriften er også DekkTeam-partner med tilbud om dekk, felger og dekkhotell.
Renoveringsprosjektet ble igangsatt sommeren 2025. Ifølge søknaden var det behov for oppgradering både utvendig og innvendig. Blant annet manglet lokalene tilfredsstillende pauserom, og den utvendige bordkledningen hadde omfattende råteskader. Etter at YX fjernet kortsøylen i mars 2025, måtte Bogen AS investere i ny kortsøyle for å kunne fortsette å selge drivstoff.
Kostnadsrammen for prosjektet er 1,5 millioner kroner. Av dette er det søkt om 712.000 kroner i støtte fra næringsfondet, mens 792.109 kroner dekkes av egenkapital. Kostnadene inkluderer blant annet fasadeoppgradering, innvendig oppussing, ny kortsøyle, verkstedutstyr og elektrisk anlegg.