Et steg nærmere gang- og sykkelveg i Engasvegen
Eli Egge, enhetsleder for plan, byggesak og landbruk i Nærøysund kommune, presenterte reguleringsplanen for den planlagte gang- og sykkelvegen langs Engasvegen for Utvalg for næring og natur.
Foto: Renate Rosenvinge
Planen om en sammenhengende gang- og sykkelveg langs Engasvegen tok et nytt steg 2. september. Utvalg for næring og natur sluttet seg enstemmig til reguleringsplanen, som legger til rette for rundt fire kilometer med fortau og gang- og sykkelveg nordover fra Rørvik.
Enhetsleder for plan, byggesak og landbruk, Eli Egge, gikk gjennom prosjektet for politikerne. Planarbeidet startet i 2022, etter at flere private reguleringsplaner for boliger langs Engasvegen gjorde behovet for en samlet løsning tydelig.
Egge forklarte at de forskjellige boligplanene i praksis la gang- og sykkelvegen på ulike sider av Engasvegen. Kommunen ønsket derfor å se hele strekningen under ett og bestemme en sammenhengende løsning for gående og syklende.