Kronikk:

Bruer skal binde sammen, ikke splitte!

Nærøysundbrua
Nærøysundbrua

Sturla Nordbøe

Dette er en meningsytring som gjenspeiler skribentens egne meninger og holdninger.

For noen år siden laget ungdom fra Kolvereid og Rørvik et band de kalte «Barn av brua», en av mine unger var med der. De hadde felles interesse i musikk og kultur, og de ville skape noe sammen. Det gikk fint. Jeg er inhabil og skal ikke bedømme musikken. Men prosjektet var vakkert. Ungene hadde skjønt at ei bru skal binde sammen, ikke splitte!

Jeg trengte den påminnelsen nå. Den dramatiske budsjettsituasjonen i Nærøysund kommune er dessverre en dom over fire års elendig styring. Nå må politikerne snu alle steiner for å rette opp et skakkjørt lokalsamfunn. Men opprettinga må skje uten å fjerne tryggheten for de svakeste.

Det må spares inn nesten 130 millioner kroner for å få til et fungerende driftsbudsjett. Da er det krise! Ansvar for uføret må både administrativ og politisk ledelse ta. Budsjettkontroll har tydeligvis vært mangelvare de siste fire årene. Nå skal mange av de samme ansvarlige forsøke å rette opp misforholdet mellom inntekt og utgift.

Det er krevende. Og forslagene så langt skremmer innbyggere som har valgt og satt sin lit til Amund Hellesø & co voldsomt. Ikke minst er de negative reaksjonene mange og sterke på østsiden av Nærøysundet. Og jeg skjønner sjokket og frustrasjonen mange nå opplever. For her vil de mest dyptgripende tiltakene ramme direkte i magen på samfunnets svakeste grupper: barna, de syke og de eldre. Nedleggelse av grendeskoler torpederer dagliglivet i utkantene, nedleggelse av legekontor fjerner tryggheten og bolysten for hundrevis av syke og eldre.

Jeg har også full forståelse for at samfunnsengasjerte nærøyfolk nå krever en oppsplitting av storkommunen igjen. Og jeg støtter storparten av påstandene om den negative utviklinga vi har sett siden sammenslåinga. Men jeg stiller meg ikke bak kravet om reversering. Fortsatt mener jeg det er riktig å slå sammen to såpass små kommuner fordi de har så mye felles: arbeidsmarked, kultur, idrett, næringsliv, videregående skoler og deler av foreningslivet.

Det er ikke sammenslåinga som har skapt det økonomiske uføret som nå rammer oss med full tyngde, men elendig håndverk av administrative og politiske ledere i Nærøysund. Og ut fra erfaringstall fra lignende reverseringsprosjekter andre steder i landet, så vil trolig kostnadene for oppsplitting her bli mye høyere enn de 129 millionene som allerede må skaffes til veie i denne omgang.

Samtidig er også jeg bekymret over at dagens posisjonspolitikere ser ut til å vende intensjonsavtalen fra før kommunesammenslåinga ryggen. Jeg har levd og arbeidet med krangler mellom Nærøy og Vikna siden 1979 og er vel mer klar over hvor viktig en «balansert utvikling i de to kommunesentrene» er enn de fleste. Denne historiske arven vil vi ha med oss i årtier framover, dessverre. Men at innflyttere som kommenterer eller foreslår samling av alt mulig ett sted ikke skjønner følelsene dette utløser, ser jeg også.

Jeg tror ikke Bukkene Bruse skal forsøke å passere Nærøysund-brua med det første. Dersom alle nettrollene jeg har sett sprette fram på sosiale medier den siste tida samler seg under brua, så kommer ikke bukkene over. Og det ser ut til å være god trollrekruttering på begge sider av sundet. Mange av «trollene» på min side av brua er opptatt av frykten for at så mye blir flyttet til Rørvik. Jeg registrerer at mange av de samme «trollene» stod bak kravet om å fjerne den suverent mest erfarne politikeren i gamle Nærøy, Steinar Aspli, før den viktige perioden da posisjonering mellom sentrene etter det første kommunevalget i nye Nærøysund skulle foregå.

Argumentene mot skole- og barnehagenedleggelser i Gravvik, Værum og Foldereid har vært gode og sterke, og jeg støtter selvfølgelig motstanden. Å frakte 6-åringer flere timer i buss daglig er aldri noen god idé. Forslaget om å legge ned Steam rammer også en av de svakeste gruppene. Og det å legge ned legekontoret på Kolvereid med en rekke eldre brukere fra NBBS og i byen ellers er helt «sjukt», for å bruke terminologien derfra. En syk person fra Austra må allerede fraktes fire mil til Kolvereid, og ytterligere 2,5 mil om vedkommende må helt til Rørvik. Altså en legeveg på totalt 13 mil! Å stenge et nyrenovert, velfungerende legekontor, lage seks nye kontorer flere mil unna og så transportere hundrevis av pasienter mange mil i drosje skal gi en besparelse på nær 6 millioner? Den utregninga jeg gjerne se.

Det hjelper heller ikke stort på trygghetsfølelsen blant syke og eldre i gamle Nærøy om alt av helsepersonell og ambulanser skal ha tilhold på Rørvik, på ei øy med bruforbindelse som kan bli stengt ved dårlig vær. Det vi imidlertid kan være ganske trygge på i gamle Nærøy er at skoler, barnehager eller legekontor som stenges i en periode med økonomikrise, aldri blir åpnet igjen.

Det ligger investeringer i en del «døde» ting i budsjettårene framover, som uteareal ved skole/park og oppgradering av vann og kloakk flere steder. Noe av dette er selvfinansierenende, men det er sikkert midler der som heller kan brukes på barn, gamle og syke. Akkurat her jeg bor er det avsatt 15 millioner kroner til vann og avløp, og gater skal visstnok asfalteres. Vi har hatt hus her siden 1966, og jeg klarer meg fint et par år til med dårlig vanntrykk og grusveg. Jeg vil mye heller ha skole på Foldereid og lege her på Kolvereid.

Våre politikere har en knalltøff jobb foran seg. Men vær så snill og prioriter de svakeste menneskegruppene foran det materielle. Og ikke glem at de kommende generasjoner skal være «barn av brua»!

Sturla Nordbøe
Sturla Nordbøe
Powered by Labrador CMS