Leserinnlegg:

De fikk valget mellom tre ubrukelige alternativ

Leka helsehus
Leka helsehus

Av Inge Nilsen

Publisert

Historisk vedtak i Leka kommunestyre. Ja slik vil det nok lyde. De fikk valget mellom tre ubrukelige alternativ.

Siden konsulentene som skal prosjektere ny sykestue/helsetun har røpet sin udugelighet er det på sin plass å kommentere de tegningene som formannskap og kommunestyre skulle ta stilling til. Selv om de har tegnet det på et kart med både breddegrader og meridianer har de ikke fått med seg himmelretning, eller solens gang. Og en målestokk og oppløsning som gjør det umulig å lese hva det inneholder. Det eneste en kan lese er «sansehage», det er sikkert viktig, men det er mange andre viktige behov for både demente og åndsfriske gamle. Sosial kontakt, varme fra solen, utsikt til en levende verden, på Leka vil det si til sjøen og skipsleia, underholdning eks. Radio og TV. God mat er også viktig.

På alle 3 prosjekt tegningene er de fleste pasientrommene mot nord uten sol og med utsikt mot Ordberget eller kirkegården.

Å lage en lukket avdeling med inngjerdet uteplass er ikke nok, det må også være åndsfrisk betjening som pasientene ser, kamera hjelper lite.

På tirsdagens orienteringsmøte fikk vi vite det samme som for 3 år siden, at bygningene ikke holder mål etter dagens byggeforskrift, Det er vel ikke meningen at bygg må rives hver gang det kommer nye forskrifter. 1 etasje i helsesentret hadde bra høyde 2,60 m, men vil bli litt lavt om en vil ha et moderne ventilasjonsanlegg. Kjøkkenet var for så vidt bra men, lagerrommet for suppe og sausepulver var for lite. Da jeg ville spørre om det ikke var mulig å montere ventilasjonsanlegget på kvisten som har over 2m høyde, ble jeg diktatorisk stoppet med beskjed som minnet om at dette ikke var et folkemøte og jeg hadde ikke lov å stille spørsmål.

Jeg var invitert av Senterpartiet, som 80 åring kan jeg risikere å bli klient.

Det hele startet med at Leka trengte omsorgsboliger. I mine øyne var det et bofelleskap med 4 til 6 leiligheter og felles spiserom hvor gamle kunne hjelpe hverandre og en hjemmehjelp som holdte styr på det hele. Det kunne vi også få til i Gutvik. Senere er det hele snudd til boliger med heldøgns omsorg. Leka kommune har ikke råd til flere heldøgns institusjoner. Da måtte dette inn under samme tak som sykestua. Konsulenter kom inn i bildet og de har lett etter feil med sykestua/helsesenteret i 3 år, uten å lete etter løsning, de tjener mere om vi bygger nytt. No er det kommet opp et prosjekt på 140 mill. Som på ingen måte holder.

Omsorgsboliger er sannsynligvis rimeligere for kommunen, da er det ikke begrenset til 85% av pensjonen, men at beboer må betale markedspris for bolig og tjenester selv om det koster mere en pensjonen. Da må det også være attraktivt slik at noen vil benytte tilbudet.

Jeg stiller meg gjerne i køen for en attraktiv omsorgsbolig, men da må det ikke være et nordvendt rom uten utsikt, det gjelder også om jeg havner på dementavdelingen. Jeg tror det vil ta lang tid før man blir så dement at en ikke kan nyte solen og utsikten. Jeg har vært veldig skeptisk til hele prosjektet, men det var en liten trøst i ordførerens sluttreplikk: «Det vil ta laaang tid før spaden blir satt i jorden, og får vi det ikke til for 140 mill. blir det ikke bygget.

Så nå kan jeg leve videre i trygg forvissning om at kommunen ikke er bankerott og at de har råd til å ha betjening på sykestua.

Dette er en meningsytring som gjenspeiler skribentens egne meninger og holdninger.

Powered by Labrador CMS