Endelig er det jul, og snart nytt år
Av Terje Settenøy, varaordfører Nærøysund kommune.
Da begynner julefreden å senke seg for de fleste av oss, og 2021 er snart historie. Dette året ble vel ikke helt som vi håpet, siden pandemien også farget dette året i stor grad, så toppet det seg nå helt på slutten av året. Det var vel ingen som trodde at vi på nytt skulle få en julefeiring med så sterke begrensinger, det var vel ikke bare jeg som ble skuffet over dette. Men 2021 har ikke bare vært et negativt år, det har skjedd utrolig mye positivt også dette året. I Nærøysund har folketallet økt og vi er nå flere innbyggere en noen gang før, det gleder meg stort. Vi har også ferdigstilt 2 flotte idrettsanlegg, som kommer til å gi masse glede til innbyggerne. Det har også på tross av korona situasjonen, vært mange flotte arrangementer og kulturbegivenheter i Nærøysund. Slike ting er viktig, for «Mennesket kan ikke leve på brød alene» er det noe som heter, det tror jeg er sant.
Politisk så har det også vært et innholdsrikt år, vi har jobbet mye med ting som må på plass for at vår ferske kommune skal funger optimalt. Noe av det viktigste vi har gjort er at vi har vedtatt en ny samfunnsplan, det er redskapet som skal legge føringer for kommunen i mange år fremover. Jeg personlig brukte i tillegg deler av sommeren på en slitsom, men morsom valgkamp. I tillegg så har jeg jobbet med en del fylkespolitikk, noe som samlet sett gjør at fritid ikke har vært overskudsvare dette året. Når de gjelder fylkespolitikk så er jeg skuffet over at vi ikke i år heller, fikk samlet flertall for å bruke mere penger på asfalt. Mange av fylkesveiene er i elendig forfatning, og spesielt veien mellom Kolvereid og Rørvik er en tragedie. Jeg kommer til å fortsette kampen for å skaffe midler til utbedring av disse veiene.
Det har i høst kommet frem noen negative historier om Nærøysund, spesielt helsevesenet. Selv om jeg gjerne skulle vært uten de negative oppslagene, så er jeg likevel glad for at problemer kommer frem i dagslyset. Når problemer blir kjent og man snakker om de i lag som et team, så har man muligheten til å løse de. Det jobbes mye med det nå, og jeg er ikke i tvil om at man i felleskap skal få fikset dette. Av erfaring vet jeg at å innse at man har problemer å snakke åpent om de er 80 prosent av løsningen, der føler jeg at kommunedirektøren er nå. Jeg føler meg privilegert som får jobbe med politikk, det er utrolig givende. Selv om det enkelte ganger kan føles urettferdig når man jobber helger og sene kvelder, for så å få bare kjeft og usaklige beskyldninger i retur. De gledene man får når man greier å få gjennom en sak man har jobbet med, eller man får positive tilbakemeldinger oppveier det. Det er møtene, telefonene og meldingene med folk som er hoveddrivkraften. Jeg synes det er fint å få tilbakemeldinger fra innbyggere om hva som opptar dem, så må jeg bare beklage om det en sjelden gang er ting som blir glemt eller tar litt lengre tid en forespeilet, men da er det bare å ta kontakt på nytt.
Jeg vil ønske alle sammen en riktig god jul, og oppfordre alle til å ta litt ekstra vare på hverandre nå i høytiden. Det er mange som er ensomme i julen, og spesielt nå med koronatiltakene hengende over oss. Så vil jeg også rette en stor takk til alle i helsevesenet som jobber i jula, ikke bare for å ta vare på de som er gamle eller syke, men som også jobber for å vaksinere slik at folk ikke blir syke.