Et bedre system for gjenvinning av tekstiler
Av fagsjef Marianne Haugland, Samfunnsbedriftene
Myndighetene har bestemt at tekstiler ikke lenger skal kastes i restavfallet. Det er fortsatt mye som ikke er på plass før reglene trer i kraft ved nyttår.
Brukbare tekstiler skal du fortsatt bytte, arve, selge eller gi til aktører som sikrer videre ombruk. Men hva skjer med det som skal kastes? Fra 1. januar er det nemlig ikke så enkelt at det skal kastes i restavfallet. Da skal tekstilavfallet samles inn for å øke gjenvinningen.
Både du og avfallsselskapet ditt fikser mye sammen. Du bruker klærne lenge og reparerer dem når det trengs, du leverer til ombruk, og du kaster det som er tørt og ødelagt som tekstilavfall i kommunens ordning. Deretter skal avfallet leveres videre til de som sorterer mer nøyaktig.
Men hva skjer etterpå?
Akkurat det lurer vi i Samfunnsbedriftene på – nå som myndighetene har bestemt at tekstilavfall ikke lenger skal i restavfallet. Vi lurer på hvordan produsentene og importørene av tekstiler skal ordne innsamling, ombruk og gjenvinning når de får ansvaret også etter at produktene deres har blitt avfall.
Blir det fellesbokser, henting i sekker eller andre løsninger? Vi lurer også på hvilke fabrikker som skal ta imot det sorterte tekstilavfallet, og om det er interessant å lage nye produkter av alt eller bare noe av tekstilavfallet.
Dette er viktige deler av verdikjeden som regjeringen må ta ansvar og legge til rette for. Hvis ikke hele verdikjeden er på plass, vil gjenvinningen lide under et dårlig system. Og nå er det under et halvt år til vi skal være i gang med bedre utnyttelse av tekstilavfallet. Vi håper derfor at regjeringen har en plan om hva som skal skje etter at du og avfallsselskapet ditt har gjort den første viktige delen av jobben.
Hvis du trenger mer informasjon om avfallssortering, finner du dette på sortere.no.