Leserinnlegg

EUs snarvei til norsk fornybar kraft vil kreve økt vindkraftutbygging

Foto
Foto

Av Folkeaksjon mot vindkraft i NamdalenHanne HanssenÅge FlakkKåre AalbergRagnhild Eidshaug

Publisert

Dette er en meningsytring som gjenspeiler skribentens egne holdninger og meninger.

I disse dager har regjeringen sendt ut høring av endring i tre EU-direktiver: fornybardirektivet, energieffektiviseringsdirektivet og bygningsenergidirektivet.

De ønsker å hastebehandle konsesjoner for nye vindkraftverk både til lands og til havs. Planen har fått navnet REpowerEU (navnet sier mye om direktivenes agenda) og begrunnes primært med redusert gassimport fra Russland, selv om vi vet at planene har versert lenge før Putins angrep på Ukraina.

Olje- og Energidepartementet sendte 9. juni ut endringsforslagene på høring med frist 22. august. En uakseptabel kort høringsfrist med tanke på sommerferie og det at det ikke foreligger underlagsdokumentasjon på norsk. Det er påfallende at vindkraft ikke en gang nevnes der departementet bruker norsk språk.

Dette er på mange måter «Nasjonal Rammeplan for vindkraft» fra 2019 på ny - bare enda verre. Namdalen var et stort nedslagsfelt i Nasjonal Rammeplan fra 2019. Hele planen ble skrotet av Solberg-regjeringen. Mange fjellområder i Namdalen vil nå stå i fare for å bli et industriområde. Aktuelle områder er: Innvordfjellet, Beingårdsheia, Mefossheia, Aunkrona, Rørvassheia, Grønningfjella, Mariafjellet, Haugrossåsen, Rapheia, Storsnøheia, Jektheia, Breivikfjellet og Grøndalsfjellet.

Norges vassdrags- og energidirektorat- NVE - har allerede 16 saker inne til behandling på områder i Namdalen. Noen er meldt inn, noen er avsluttet og fått avslag mens noen er trukket tilbake i prosessen. Alle disse er det mulig å begynne å jobbe med igjen, selv om noen er veldig gamle. Totalt er det bortimot 840 turbiner som er meldt inn til NVE bare i Namdalen!

Skulle dette direktivet bli vedtatt er det svært sannsynlig at det vil medføre ytterligere svekkelse av Norges kontroll over vårt eget kraftsystem, samt føre til økt strømproduksjon til fordel for EU. Det vil dessuten innebære en drastisk reduksjon i behandlingstid for konsesjoner som vil medføre at dagens etablerte prosesser for høringer og konsesjonsbehandling av vindkraft vil bli overstyrt.

Dette er også i strid med Stortingets klare vedtak om at lokale myndigheter - og med det lokalbefolkningen - skal få større innflytelse over framtidige konsesjonsvedtak.

Folkeaksjon mot vindkraft i Namdalen er svært kritisk til denne høringen, og ikke minst måten den blir gjennomført på. Vi krever at alle relevante dokumenter blir gjort tilgjengelig på norsk og at høringsperioden blir utsatt med 8 nye uker etter at alle dokumentene foreligger på norsk.

Powered by Labrador CMS