Leserinnlegg:
Frp sine representanter har kanskje sovet i timen?
Tom Roger MoenNestleder FOLK – kommunestyrerepresentant Nærøysund Høyre
Joda, Frp, vi har vært på de samme møtene, men Frp sine representanter har kanskje sovet i timen?
Vi ser at Frp mener det «ikke akkurat har florert av gode forslag fra hverken Høyre eller de andre mindretallspartiene» i perioden. Da må vi minne Frp’s representanter på at det er ikke bare i budsjettprosessen man gjør vedtak og får gjennomslag for politikk.
Mindretallet, med Høyre i spissen, fikk gjennomslag for å sette av 50 millioner til bygging av skole i det første budsjettet som ble vedtatt i nykommunen. Dette var også det eneste forslaget flertallet ville være med på i budsjettprosessen. Vi inngikk derfor den gangen et kompromiss med flertallet, nettopp fordi vi så det var viktig å sette av penger for framtida med tanke på de behovene som kommer innenfor skole. Midler til Fritidskort kom som et tiltak fra den daværende Høyreregjeringen – at man har valgt å utvide ordningen noe lokalt i Nærøysund synes Høyre er et godt tiltak. Fritidskort vil kunne være et godt tiltak opp mot utjevning av sosiale ulikheter, men ikke direkte opp mot adferd og vold i skolen.
Det er i utvalg for Folk man skal evne å følge opp politiske vedtak, planer og hvor mye av realpolitikken skjer, i samspill med de andre partiene og administrasjonen, for på best mulig måte å ruste kommunen for oppgavene som skal løses. Der opplever vi at vi har hatt mange gode diskusjoner og at alle partier egentlig har mye felles i måten vi ser ting på. Man må evne å se det store bildet som politiker i tillegg til å ta tak i enkeltsaker. Her er det ingen parti som sitter med fasiten, vi tenker dette må gjøres i fellesskap og at alle politiske parti får lov til å bidra.
Høyre har hele denne perioden vært opptatt av å følge tett opp mot barnevern, Bup, 0-24 arbeidet , familiekoordinator samt arbeidet opp mot barn og unges psykiske helsetilbud og fulgt opp tett opp mot situasjonen i skole. Det er da også prisverdig å se at kommunens ordfører har lagt merke til engasjementet og bidraget til utvalgets nestleder.
Det var Høyre som etterspurte arbeid med en helhetlig plan og oversikt for psykisk helsetilbud for barn og unge samt å få en oversikt over ulike tiltak og tjenestetilbud som finnes i kommunen og samordning av disse. Det var Høyre og Ap som i utvalget fremmet felles kritikk opp mot Bup og fikk satt krav om bedret samhandling. Vi har i utvalg for Folk med andre ord vært opptatt av å få kontinuerlig orienteringer fra administrasjonen på tjenestetilbud slik at vi kan gi tilbakemeldinger på retningen disse i kommunen skal ha slik at vi sammen kan være med å få en proaktiv og forebyggende kommune.
I politikken er det slik at man sjelden stemmer MOT noe – man stemmer FOR egen politikk. Vi ser fram til et videre godt politisk samarbeid med Frp i neste periode i de politiske fora og håper på at også Frp neste periode blir med på å stemme FOR borgerlig politikk.