Langt steg i riktig retning
Av Knut Sandersen
Det er et spennende prosjekt som Tenketank Midt-Norge Sjø har lansert, og det er flere gode grunner for at dette bør få høyeste prioritet i tiden fremover. Både lokalt og nasjonalt.
For det første vil det ta bort en del av den allerede kraftig økende tungtransporten på våre veier. Ikke minst vil det redusere antall utenlandske vogntog som trafikkerer på tidvis krevende vinterveier, og som til stadighet havner i trøbbel fordi sjåførene har manglende erfaring med snø og is. I stedet får vi økt bruk av lokale sjåfører som frakter fisken til kai fra anleggene som ligger i regionen. Med det sikrer vi norske distriktsarbeidsplasser og øker sjansen for at folk bosetter seg i tilknytning til anlegg eller kai.
For det andre øker det mulighetene for nye arbeidsplasser og nye oppdrag lokal ved havna. En velutviklet havn vil gi mulighet til å serve maritim aktivitet på en helt ny måte, og med det styrke sin posisjon.
For det tredje så har store aktører mulighet til å importere varer via sjøveien, og dermed splitte opp forsendelsene til Norge i flere mindre enheter som kommer direkte til området hvor varen skal. I dag kjøres mye av varene inn til store sentrale lager på f.eks. Østlandet hvor de på nytt lastet om i trailere som igjen har kurs nordover. Ved innføringen via sjøveien reduserer man langtransporten mot å øke transporten lokalt.
Den grønne skipsteknologien kommer for fullt, og miljøet vil også trekke store veksler på en transportløsning til sjøs. Det betyr ikke at Lakseveg Nord skal nedprioriteres, snarere tvert om. Laksen vil fortsatt komme via vei, men istedet for å kjøre sørover kommer den vestover til kaia. Derifra er det en båt som gjelder, og lastebilsjåføren kan rekke å hente unger i barnehagen og sette over potetene før vedkommende kjører ungene på trening. Det øker igjen både bolyst og blilyst.