Leserbrev:

- SvikterNærøysund kommune sine kvinnelige ansatte?

Hjemme hos Linda Hellesø
Hjemme hos Linda Hellesø

av Linda Merethe Hellesø - bekymret innbygger i Nærøysund, stolt sykepleier, Rødt-politiker, pårørende, kollega, kvinne, mor, datter, søster og venn.

Det skrevne ords makt er stor og man skal stå for det man skriver. Jeg skal være forsiktig med bastante påstander, men jeg VIL ha retten til å undres.

8.mars er like rundt hjørnet – kvinnedagen.

Den internasjonale kvinnedagen ble etablert av FN i 1977, i forbindelse med det internasjonale kvinneåret i 1975. Dagen markeres for å sette fokus på kvinners kampsaker og rettigheter.

I Norge ble kvinnedagen markert første gang i 1915. Da avholdt Kvinneforbundet i Arbeiderpartiet folkemøte for fred.

Kvinnekamp har alltid vært avhengig av felles organisering – ikke individuell berikelse. Den har aldri hjulpet det store flertallet av kvinner. Det har derimot arbeiderbevegelsen og kvinnebevegelsen som har jobbet for forkortet arbeidstid, en lønn å leve av og velferd for alle.

I Nærøysund er det Arbeiderpartiet, den stolte arbeiderbevegelsen, som har hatt klubba i kommunestyret over tid nå. Det er allment kjent at driften av kommunen har hatt såpass lite framsynt ledelse, at kommunen nå «lever på krita». Kommunaldirektøren har snakket med «utestemmen» og forlangt forslag til innstramninger og forbedringer. Sørgelig nok er det de med den samme kunnskap som har kjørt skuta på grunn, som skal fortsette å sette ny kurs fremover. Helse alene skal spare 66 millioner bare dette året. Nå er det riktignok ny toppledelse innen helse, men når ny skipper benytter samme navigatør som tidligere…ja da kan man bare håpe.

I offentlig sektor på landsbasis, er den kvinnelige andelen ansatte cirka 70 prosent. Nærøysund har i underkant av 1000 kommunalt ansatte. Kvinner er overrepresentert i offentlig sektor og mange jobber deltid av helsemessige og familiære årsaker. Om vi bruker landsgjennomsnittet, så vil det si i underkant av 700 KVINNELIGE ansatte. Mitt hjertebarn er Helsesektoren. Der er andelen kvinner muligens enda høyere. Offentlig sektor har generelt sett lavere lønninger enn privat sektor.

Tilbake til overskriften …blir kvinnene i Nærøysund sviktet av kommunen som arbeidsgiver? Vel, siden høsten 2023 er det kommet klar tale om innstramminger og besparelser. Ledelse innen helse har bl.a foreslått at ansatte i helse – altså stort sett kvinner, ikke lenger skal ha betalt matpause. (Dette, i seg selv, er såpass kompleks utfordrende at det må bli eget innlegg)

Ved at arbeidsgiver ikke vil forlenge dagen, blir ansatte i turnus, «skyldig» 30 minutters matpause hver dag. Dette skal samles opp og tas-igjen i form av hele dager. Noen har regnet på dette og sagt at dette tilsvarer ca 15 dager ekstra, UBETALTE dager. Så,…disse kvinnene (og noen menn) som nå jobber dag, ettermiddag, natt, påske, jul, romjul, 17 mai og helger til alle tider…er foreslått å jobbe MERE ..uten kompensasjon!

Likestilling handler om en rettferdig fordeling av makt, innflytelse og ressurser. Kjernen i arbeidet for likestilling, sies å være å øke jenter og kvinners makt, selvråderett og handlingsrom. Dette er grunnlaget for at ALLE skal ha like rettigheter og muligheter.

Hvordan kan vår politiske ledelse mene at de jobber for likestilling når noen få (flest menn) på toppen av kommunens lønnspyramide ønsker at kvinnene i helse skal jobbe mere?? Man

må jo være sveiseblind om man tror at dette bidrar til rekrutering og bevaring av ansatte i helse.

Kvinner har i alle tider stått på førstelinja når det gjelder beskyttelse og ivaretagelse av familie; ..unge som eldre. Å ivareta de rettigheter som er kjempet frem for kvinner, er ikke bare kvinnekamp – det er en kamp for familie og samfunn. Fri oss fra de krefter som stein for stein plukker vekk den trygge grunnen som er bygget av kvinner før oss. En grunn vi har stått på de siste ti-år.

Powered by Labrador CMS