Morgenrapporten:
Det blåser opp til en ny uke
Hei og god morgen!
En ny uke står for tur, og værgudene ser ut til å gi oss en ganske rolig start.
Mandagen starter med mye skyer, men det kan også bli enkelte gløtt av sol utover formiddagen. Temperaturen ligger på rundt 3–6 grader fra morgenen av.
Utover dagen stiger temperaturen til rundt 8 grader, men samtidig begynner vinden å ta seg opp.
På ettermiddagen øker vinden fra vest, og mot kvelden er det ventet frisk bris med vindkast opp mot 15 meter i sekundet. Det kan også komme litt regn.
Temperaturen holder seg på rundt 8–9 grader utover kvelden.
Sola står opp klokka 08.05 og går ned allerede klokka 15.50.
Så om du har planer om å få gjort noe utendørs i dag, kan det være lurt å gjøre det før vinden virkelig tar tak!
Veiarbeid
Det er veiarbeid på to strekninger langs fylkesvei 770 i Nærøysund.
Mellom Mulstadaunet/Aunet og Nakling er ett kjørefelt stengt, og trafikken reguleres med trafikklys.
Også mellom Gravset og Lødding blir ett kjørefelt berørt av veiarbeid fra i dag.
Begge arbeidene foregår på hverdager mellom klokka 07.00 og 15.00.
Arbeidet ved Mulstadaunet/Aunet er planlagt å vare til 6. november, mens arbeidet mellom Gravset og Lødding skal pågå fram til 11. november.
En stille natt
Det er foreløpig ikke meldt om noen hendelser i politiloggen fra distriktet vårt.
Kort fra den store verden
USA: Et farlig parasittangrep er oppdaget hos en hund i Arizona. Parasitten, som er en type fluelarve, ble tidligere utryddet i USA. Nå har myndighetene registrert nye tilfeller i flere delstater. Kilde: Reuters
Verden: Ekstreme hetebølger dekker stadig større områder av kloden. En omfattende undersøkelse fra Reuters viser at de største hetebølgene nå kan strekke seg over enorme deler av jorda og vare i månedsvis. Kilde: Reuters
Dyreriket: Fugler kan faktisk få noe som ligner jetlag! Ny forskning viser at lange flyturer over Atlanterhavet kan forstyrre den indre klokka til sjøfugler og gjøre det vanskeligere for dem å navigere. Kilde: Reuters
Brasil: President Luiz Inácio Lula da Silva er gjenvalgt. Valgresultatet kan få betydning for verdenshandelen, ettersom Brasil er en av verdens største eksportører av matvarer og en viktig leverandør av råstoffer.
Kilde: Reuters
Visste du at?
Lyset fra sola bruker omtrent åtte minutter og 20 sekunder på å nå jorda. Det betyr at når du ser på sola, ser du den faktisk slik den var for litt over åtte minutter siden!
Kilde: NASA